Czego nie lubią akumulatory zimą? – Poradnik PZL Sędziszów

Najczęstszym zmartwieniem kierowców w okresie zimowym są kłopoty z rozruchem silnika samochodu. Dłuższy postój, zwłaszcza w temperaturze poniżej 10°C, skutkuje częściowym lub całkowitym rozładowaniem akumulatora. Sprawdź, jakich błędów należy unikać, aby utrzymać akumulator w dobrej kondycji.

  • eksploatacja pojazdu na krótkich odcinkach – przy pokonywaniu krótkich tras, akumulator  ma za mało czasu na doładowanie. W takich przypadkach należy zrezygnować z używania dodatkowych odbiorników prądu, m.in.: odtwarzacza płyt i MP3, radia CB, świateł przeciwmgielnych oraz wszelkich urządzeń podłączanych do gniazda 12V
  • wysoki pobór prądu akcesoriów niefabrycznych – autoalarm, wzmacniacz, zestaw głośnomówiący, nawigacja. Używanie tego rodzaju urządzeń w trakcie postoju  może doprowadzić do osłabienia nawet nowego i najlepszego akumulatora. Przyczyną może być nie tylko niefachowy montaż, ale również jakość samych urządzeń. Podczas postoju warto wyłączyć wszystkie tego typu akcesoria
  • solanki między biegunami akumulatora – gromadząca się wilgoć i woda mogą prowadzić do zwarć i samowyładowań. Warto zadbać o czystość górnej części obudowy akumulatora, przemywając go czystą wodą.
  • włączone urządzenia przy uruchamianiu pojazdu – nawiew, GPS, radio i inne urządzenia, które w chwili przekręcania kluczyka działają jednocześnie, pobierają dodatkową energię. Należy je zatem uruchamiać dopiero wtedy, gdy ruszymy samochodem.
  • zły montaż akumulatora – zbyt luźne klemy i brak stabilności baterii grożą zwarciem płyt. Warto się upewnić, że akumulator jest solidnie przykręcony i zamocowany.
  • wyciekający elektrolit – nieszczelność, w wyniku której z akumulatora wycieka elektrolit, może doprowadzić do jego przegrzania. Zimą zaleca się sprawdzanie i uzupełnianie poziomu elektrolitu w baterii.