Gotowi na mróz! – poradnik PZL Sędziszów

W najtrudniejszym okresie, jakim jest zima, szczególną uwagę należy zwrócić na stan filtrów – także w przypadku pojazdów zasilanych autogazem. Sprawdź, dlaczego to takie istotne.

Filtr powietrza

Jest odpowiedzialny za jakość powietrza kierowanego do silnika. Zdeformowany przez wilgoć i różnice temperatur filtr powietrza powoduje zwiększone zużycie paliwa oraz pogarsza komfort jazdy. Może też być przyczyną obniżonej mocy silnika.

Filtr kabinowy

Zabrudzony filtr kabinowy ogranicza dopływ powietrza do wnętrza samochodu, co skutkuje głównie parowaniem szyb. Jest to zjawisko szczególnie dokuczliwe zimą, gdyż ogranicza i tak słabą już widoczność.

Samochód z LPG

Filtr fazy ciekłej

Odpowiada za filtrowanie LPG dostarczanego ze zbiornika. Wykonany jest z plisowanego papieru filtracyjnego i montowany przed reduktorem, stanowiąc jego ochronę. Uszkodzony lub zużyty filtr fazy ciekłej przepuszcza zanieczyszczenia, które grożą awarią reduktora. (fot. reduktor w samochodach z LPG)

 Filtr fazy gazowej

Separuje zanieczyszczenia pojawiające się przy przejściu LPG ze stanu ciekłego w gazowy. Są to głównie oleiste frakcje, które mają negatywny wpływ na działanie wtryskiwaczy gazowych – zwłaszcza w okresie zimowym. (fot. wtryskiwacze gazowe)