Czy wiesz, że…. stosowanie filtracji jest niezbędne w przestrzeni kosmicznej. Filtracja powietrza, wszechobecnie stosowana na Ziemi, ma zasadnicze znaczenie w ciasnych i zamkniętych pomieszczeniach znajdujących się na orbitalnych stacjach kosmicznych i w skafandrach kosmicznych. Filtry muszą usunąć nie tylko różnej wielkości cząstki, tj. płatki skóry, włosów, włókien odzieżowych oraz innych substancji spożywczych i higienicznych, ale również kurz i pył kosmiczny przyniesiony przez załogę powracająca ze spacerów z przestrzeni kosmicznej. Trzeba też wyeliminować zanieczyszczenia z obsługi maszyn i urządzeń wewnątrz stacji, przywiezione z Ziemi.
Brak grawitacji w przestrzeni sprawia, że zawieszone w niej cząstki zanieczyszczeń powietrza zagrażają zarówno ludziom, jak i maszynom. Ten wyjątkowy aspekt przestrzeni kosmicznej powoduje równomierne rozprowadzenie zanieczyszczeń w całej objętości stacji i ma istotny wpływ na funkcjonowanie systemów filtracji.
Cząstki pyłu kosmicznego są nietypowe w porównaniu do tych na Ziemi. Zakres ich rozmiaru wynosi od 10 nm do 100 000 nm lub więcej. Ze względu na brak atmosfery i zjawiska erozji, cząstki zachowują ostre jak brzytwa krawędzie, co może uszkodzić materiał filtracyjny.
Naprawa lub wymiana filtrów w przestrzeni nie jest zadaniem łatwym. Wymagania stawiane systemom filtracji to bezobsługowa żywotność, przekraczająca 5 lat. Jest to ogromne wyzwanie dla konstruktorów, wymagające cierpliwości, umiejętności i pomysłowości.