Wreszcie, po wielu miesiącach mrozów, szarugi i irytująco krótkich dni skończyła się zima. Dla wielu jest to powód do radości – powoli budzimy się z letargu, z większą ochotą ruszamy do działania zwłaszcza natchnieni nieco lepszą pogodą. Nie wszystkim jednak początek wiosny kojarzy się z błogostanem. Dla rolników jest to czas wytężonej pracy i niezwykle intensywnych przygotowań do nowego sezonu. A do tego potrzebne są sprawne i odpowiednio przygotowane do wiosny maszyny.
Początek wiosny jest momentem kiedy większość maszyn rolniczych czeka obowiązkowy przegląd, przed tym, jak wyruszą one w dalszą pracę. W trakcie przeglądu z pewnością każdy właściciel ciągnika, kultywatora, kombajnu czy opryskiwacza dowie się, na ile sprawny jest sprzęt, który ma mu służyć w ciągu całego długiego sezonu. Technik diagnozując maszynę sprawdzi, czy i na ile konieczna jest naprawa lub też wymiana pewnych części. Spośród elementów składających się na wspomniane maszyny, często wymianie ulegają filtry do maszyn rolniczych. Wiosna jest bowiem najlepszym momentem na to, by przygotować te maszyny do bezawaryjnej pracy, a do tego z pewnością niezbędna jest odpowiednia jakość filtrów.
Które filtry warto wymienić?
Po co właściwie wymieniać filtry tak często? Pamiętać należy, że to od ich jakości zależy jakość pracy całego ciągnika lub też innej maszyny, będącej narzędziem pracy rolnika. Szczególnie istotne są filtry paliwa. Będące odpowiedniej jakości zatrzymają wszelkie zanieczyszczenia, jakie znajdują się w cieczy, która ma napędzać cały osprzęt. Warto więc zadbać o jego jakość i wymianę – choćby po to, by w konsekwencji nie zaszkodził pompie wtryskowej. Filtry oleju również podlegać powinny szczegółowej kontroli w ciągniku. Nie można bowiem doprowadzić do sytuacji, gdy silnik będzie się stopniowo uszkadzał w związku z zanieczyszczonym olejem wewnątrz niego. Jako że na jakość pracy generalnie wpływają wszystkie elementy maszyny nie sposób zapomnieć o układach hydraulicznych w maszynie, a co za tym idzie o zwróceniu uwagi również na filtry hydrauliczne. Dopiero, gdy zadbamy o wszystkie omówione wyżej rodzaje filtrów, możemy nabrać przekonania, że rekonesans maszyn rolniczych, którego dokonaliśmy po zimie, będzie w pełni skuteczny. Co to znaczy? Że uda nam się w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w naszym kombajnie lub też ciągniku.
A po wymianie..
Pełen przegląd przed sezonem z pewnością nie należy do działań lekkich, łatwych i przyjemnych. Często kosztuje nas sporo nerwów, jeszcze więcej pracy i dodatkowo nadwyręża nasz budżet. Przegląd, naprawa części, opon, wymienione filtry do maszyn rolniczych.. Jak widać obowiązków jest sporo. Pytanie, czy warto nie powinno jednak w ogóle paść. Dopiero po kompletnym przeglądzie będziemy mogli docenić o ile zmienia się jakość pracy, jeśli maszyna jest w pełni gotowa do działania. Wystarczy przypomnieć sobie, jak funkcjonowała ona będąc nową, – możemy przywrócić ten span otaczając maszynę odpowiednią opieką. W myśl zasady „jak dbasz tak masz” zyskujemy sprzęt, który działa sprawniej, wydajniej i nie naraża nas na niepotrzebne wydatki w trakcie sezonu, kiedy często od maszyny wymagana jest codzienna praca na najwyższych obrotach. Dość powiedzieć, że nieodpowiednio działający filtr paliwa może sprawić, że aż o 5 procent zwiększy się zużycie tego paliwa w ciągniku. Wystarczy wtedy przekalkulować sobie wszystko i zastanowić się ile pracy musimy wykonać, aby nadrobić te straty. To z kolei powinno być wystarczającą motywacją. Świeżo wymienione filtry oleju dodatkowo usprawniają pracę silnika sprawiając, że maszyna chodzi ciszej, wydajniej i mniej się zużywa. Dołóżmy do tego komfortowy układ kierowniczy czy też hamowania i mamy obrazek dużo przyjemniejsze oraz dużo sprawniejszej pracy. A pomyśleć, że wystarczy do tego naprawdę niewiele. Ot, wymiana kilku filtrów, dokładny przegląd wszystkich newralgicznych elementów maszyny i wizyta na giełdzie części, bądź w ulubionym sklepie internetowym. Niektóre inwestycje bez wątpienia się zwracają, zarówno finansowo, jak i ze względu na komfort pracy.