Przygotowanie samochodu przed podróżą

Już wkrótce nadejdzie gorącym letni sezon – czas podróżowania. To świetny okres, aby wyruszyć na wycieczkę z całą rodziną, samodzielnie czy z ukochaną osobą. Niezależnie od tego, czy planuje się wycieczkę w niewielkiej odległości czy po całym kraju, oto kilka wskazówek, które pomogą zyskać pewność, że samochód jest przygotowany na tę przygodę.
Od czego zacząć?

Najlepiej w pierwszej kolejności postawić na podstawowe czynności konserwacyjne w pojeździe, zanim wyjdzie się w podróż. Przede wszystkim trzeba sprawdzić wycieraczki i poziomy płynu, z którymi to wiążą się także filtry do samochodów osobowych. Ponadto warto też zaplanować wszelkie niezbędne usługi, takie jak wymiana oleju czy też serwis klimatyzacji. Pojazd przygotowany do podróży w ten sposób będzie miał większą szansę na to, że w jej trakcie pozostanie niezawodny i skuteczny.

Sprawdzenie mocy

Należy sprawdzić każdorazowo akumulator, aby upewnić się, że jest on w pełni sprawny i czysty – nawet niewielka ilość sody oczyszczonej i woda wystarczą, by doprowadzić go do należytego stanu. Podróż drogą nie jest zabawna, jeśli samochód odmówi posłuszeństwa. Warto też dowiedzieć się przy okazji czegoś więcej na temat konserwacji baterii akumulatora samochodowego, by na następną wyprawę być jeszcze lepiej przygotowanym.

Ogumienie

Koniecznie należy skontrolować opony, aby nie dopuścić do wycieku lub wybrzuszenia w ścianie bocznej. Opony powinny mieć również bieżnik w dobrym stanie. Najłatwiejszym sposobem pomiaru tego, jeśli nie masz wskaźnika, jest udanie się do profesjonalnego wulkanizatora. Tak samo trzeba się upewnić, że ciśnienie w oponach jest odpowiednio ustawione – można odpowiednie informacje na ten temat znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli okaże się że musisz wymienić opony, udaj się do sprawdzonego warsztatu, aby się obyło bez większych niespodzianek.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Sprawdź klocki hamulcowe samochodu, aby upewnić się, że nie są zużyte lub nie wymagają wymiany.
  • Zobacz czy klimatyzacja działa bez zarzutu, jeśli nie wymień filtry powietrza.
  • Bądź przygotowany, czyli upewnij się czy w samochodzie jest gaśnica i apteczka, niezbędne w momencie wypadku lub zagrożenia zdrowia. Przyda się także latarka, koc i kilka podstawowych narzędzi. Warto mieć ze sobą wodę i dodatkowe przekąski, na wszelki wypadek.

Klimatyzacja – sprawdź filtry kabinowe

To bardzo ważny, a często pomijany punkt – przecież nikt nie chce podróżować w dusznym i parnym samochodzie. Dlatego przed każdą podróżą należy sprawdzić system klimatyzacji samochodu – aby upewnić się, że działa prawidłowo i zimne powietrze będzie koić w trakcie wyprawy. Warto udać się do profesjonalnego warsztatu po wskazówki dotyczące sprawdzania systemu klimatyzacji samochodowej
Uwaga: zawsze zachowaj ostrożność za każdym razem, gdy jesteś pod maską podczas pracy silnika. Trzymaj się z dala od wszystkich obracających się elementów i zawsze korzystaj z okularów roboczych dla ochrony wzroku podczas pracy blisko uruchomionego silnika. Dzięki temu można uniknąć bardzo nieprzyjemnych wypadków.