PZL SĘDZISZÓW W KLASTRZE MOTORYZACYJNYM NA PODKARPACIU

10 lutego PZL Sędziszów S.A. został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, z siedzibą w Tarnobrzegu.

Zadaniem Stowarzyszenia jest ochrona interesów przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej i związanych z nią kooperantów oraz tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi branży, ze szczególnym uwzględnieniem Makroregionu Polski Wschodniej. Stowarzyszenie ma również propagować wiedzę z dziedziny przemysłu motoryzacyjnego, rozwój zainteresowań technicznych, a także zaangażowanie w proces kształtowania polityki edukacyjnej, ukierunkowanej na kadry gospodarki.

PZL Sędziszów, jako zakład produkcyjny z branży motoryzacyjnej, znakomicie wpisuje się w te zadania, m.in. propagując wiedzę na temat części motoryzacyjnych i edukując młodzież w dziedzinie filtracji (praktyki zawodowe, zajęcia, konkursy).

Idea utworzenia  Klastra narodziła się w związku z lokalizacją dużych inwestycji branży automotive w północno-zachodniej części Podkarpacia. Jego założycielami są przedstawiciele firm: Pilkington Automotive Poland z grupy NSG, Kirchhoff Polska, Federal Mogul, Uniwheels Polska,  naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Rzeszowskiej oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, reprezentowani przez Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Zarząd Stowarzyszenia tworzą menedżerowie korporacji motoryzacyjnych, natomiast organ kontroli wewnętrznej – przedstawiciele uczelni technicznych oraz instytucji.