Smart means Poland – Hannover Messe 2017

W czasie tegorocznych targów Hannover Messe, które miały miejsce w dniach 24-28 kwietnia w Niemczech, przedstawiciel „PZL Sędziszów S.A.” miał okazję zobaczyć nowoczesne rozwiązania technologiczne dla przemysłu.

Targi hanowerskie są największą wystawą przemysłową na świecie. W tym roku miały wyjątkowy jubileuszowy charakter, ponieważ zorganizowane zostały po raz siedemdziesiąty. Motto wydarzenia brzmiało: „Integrated Industry – Creating Value”

Partnerem tegorocznej edycji Hannover Messe była Polska. W uroczystym otwarciu polskiego stoiska na targach wzięły udział kanclerz Niemiec, Angela Merkel oraz premier Beata Szydło. Obok szefowej polskiego rządu obecni byli minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki i minister nauki Jarosław Gowin. Szacuje się, że w wydarzeniu wzięło udział blisko dwieście firm z naszego kraju, w tym start-up’y, województwa oraz specjalne strefy ekonomiczne,
a hasłem polskiej obecności wybrano „Smart means Poland”. Podczas targów wart odnotowania był udział polskiego środowiska naukowego, w tym uniwersytetów i ośrodków naukowo – badawczych.

Premier Beata Szydło wraz z ministrami podczas targów otworzyła również stoisko „SciTech Poland”, poświęcone polskiej nauce i technologiom. Jest to owoc współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polsko – Niemieckiej Izby Przemysłowo- Handlowej oraz Fundacji „Impact”.

Tegoroczne targi w Hannoverze, tak jak w poprzednich latach tematycznie związane były  z digitalizacją przemysłu, tzw. „Przemysł 4.0”.

Targi w Hannoverze krótko podsumował Grzegorz Trafiał, Pełnomocnik Prezesa ds. Wydajności Produkcji: Bacznie przyglądałem się rozwiązaniom z sektora automatyzacji przemysłu.  Bez trudu udało się znaleźć nowoczesne rozwiązania dedykowane dla naszego sektora. Jestem pod ogromnym wrażeniem systemów automatyzacji i wspierania ludzkiej pracy przez roboty i ich bardziej przyjazne człowiekowi humanoidy – jednostki ze sztuczną inteligencją. Z jednym z takich – produkcji Omron – można było zagrać w ping-ponga J. Poza systemami produkcyjnymi szeroko rozwija się sektor logistyki: od automatycznych systemów pakowania po samojezdne wózki transportowe nazwany tutaj Kanboy’ami. Bardzo dużo rozwiązań prezentowały firmy z zakresu jakości produktu. Główny trend to szybka i skuteczna kontrola wizyjna i nowoczesne urządzenia pomiarowe. Wystawcy na targach zaprezentowali wiele innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. O niektórych z nich już rozmawiamy w PZL Sędziszów, m.in. malarnia ręczna czy spawalnia.

Targi hanowerskie cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba odwiedzających. W tym roku szacuje się, że odwiedziło je blisko 225 tysięcy gości. Obecność kanclerz Niemiec oraz przedstawicieli polskiego rządu z premier Szydło na czele świadczy o wadze tego wydarzenia. Wystawa ta zasłużenie zasługuje na miano największej na świecie i godnej uwagi. technologicznymi, ale także służą nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.