Wpływ filtrów oleju na rozruch silnika w okresie zimowym

Zima to najgorsza pora roku dla silników samochodowych, z uwagi na niskie temperatury oraz dużą wilgotność powietrza. Do największych obciążeń elementów silnika dochodzi w pierwszej chwili jego pracy. Olej musi w krótkim czasie dotrzeć do zimnych elementów ruchomych, jak najszybciej zmniejszyć powstające tarcie i zapewnić smarowanie. Cały układ olejowy, w tym także filtr oleju, ma więc ważne zadanie do wykonania. W normalnej pracy silnika zanieczyszczenia podczas przepływu oleju przez filtr zostają oddzielone i zatrzymują się na powierzchni filtracyjnej wkładu w większym lub mniejszym stopniu – zależnie od jakości filtra. Z biegiem czasu zwiększają się opory przepływu oleju przez filtr.

Tanie filtry często nie spełniają swojej roli w tym ważnym dla silnika czasie. Olej jest gęsty, zimny i często omija układ filtrowania poprzez otwarcie się zaworu przelewowego, a więc do silnika trafia zanieczyszczony. Podczas pracy silnika olej zostaje podgrzany, obniża się jego lepkość, następuje zamknięcie zaworu przelewowego i prawidłowe oczyszczanie oleju. Czas, jaki upłynie od uruchomienia silnika do zamknięcia zaworu, powinien być jak najkrótszy.

Zależy to od kilku czynników:

•   jakości stosowanego oleju

• czasu eksploatacji filtra (w filtrze długo eksploatowanym powierzchnia filtracyjna wkładu jest zanieczyszczona, a ciśnienie przed filtrem jest podwyższone nawet w temperaturach dodatnich)

•   temperatury oleju podczas uruchamiania – im niższa temperatura, tym dłuższy czas otwarcia zaworu.

Filtry PZL Sędziszów są wykonane z najlepszych materiałów filtracyjnych, co pozwala na szybsze zamknięcie zaworu. Dzięki temu czysty olej trafi do silnika dokładnie wtedy, gdy ten najbardziej go potrzebuje. Jako producenci, dokładamy wszelkich starań, żeby czas otwarcia zaworu zredukować do minimum. W tym celu wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, m.in. dodatkowy element filtracyjny w zaworze. Zyskujemy wówczas pewność, że w momencie otwarcia zaworu olej nadal będzie oczyszczony w pierwszych momentach pracy silnika.

Poza odpowiednim doborem filtra oleju, jak również samego oleju, istotna jest ich cykliczna wymiana, zgodnie z zaleceniami producenta.