Nie wymieniasz filtrów? Spodziewaj się usterek!

Eksploatacja samochodów ciężarowych, ciągników, czy różnego rodzaju maszyn rolniczych z pozoru wydaje się całkiem prosta. Używamy sprzętu, gdy jest nam potrzebny, tankujemy go, raz na rok odwiedzamy przegląd, parę razy do roku, od awarii do awarii warsztat. W odpowiedzi sprzęt działa, raz lepiej raz gorzej, a koszty jego eksploatacji rosną. A wystarczy dbać o wymianę podstawowych jego części, takich jak filtry, aby wydatki tego typu drastycznie spadły zabezpieczając nasz portfel.

Wiosną, gdy dochodzi do kompleksowych przeglądów pojazdów, sporo ludzi rozważa co zrobić, aby samochody i maszyny, którymi pracują funkcjonowały jak najlepiej, nie psując się przez cały sezon. Nie zawsze pamiętamy o tym, że jednym z prostszych sposobów na utrzymanie pojazdu w dobrej kondycji jest coroczna regularna wymiana filtrów. I chodzi tu zarówno o filtry do maszyn rolniczych jak i te do samochodów ciężarowych. W poniższym artykule postaramy się opisać korzyści płynące z tego typu działań.

Wymieniamy filtry do samochodów ciężarowych

Filtr olejuCiężkie i masywne samochody mające na celu transport towarów zazwyczaj potrzebują dużo większego i bardziej wydajnego sprzętu niż popularne „osobówki”. Dotyczy to również filtrów. Stąd niezwykle istotne jest utrzymanie ich w odpowiednim zdrowiu – problemy z filtrami w takich samochodach bywają szczególnie uciążliwe, a ich naprawy niezwykle kosztowne. W dużym samochodzie warto zadbać o odpowiedni stan powietrza w kabinie, o jakość oleju, który powinien być wolny od zanieczyszczeń, a nader wszystko istotnym jest, by zadbać o prawidłowy stan układu paliwowego. Jak to robić? Przede wszystkim regularnie wymieniać filtry paliwa! Nie wolno zapominać, że każdorazowo, gdy ominiemy tego typu wymianę, narażamy nasz samochód uszkodzenie mechaniczne. Stąd niedaleka droga do drastycznego zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdu. Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście stać nas na to, by zamiast wymieniać filtry paliwa, z konieczności reperować cały układ paliwowy. I przede wszystkim, czy stać nas na to, żeby wlewać do baku aż o 5% paliwa więcej? Biorąc pod uwagę, że samochody ciężarowe używane są głównie przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a koszty prowadzenia tejże stale rosną, raczej w to wątpimy!

Filtry powietrza w maszynach rolniczych

Filtry powietrzaWymieniając filtry do maszyn rolniczych, zwłaszcza tuż przed sezonem, warto pamiętać, że od ich jakości zależeć będzie to, na ile efektywnie pracować będzie nasz silnik. Wtłaczając do niego powietrze pełne zanieczyszczeń, narażamy go na niepotrzebne zwiększenie zużycia, zanieczyszczenie go od środka i wzrost problemów związanych z późniejszą eksploatacją. Dlatego zapamiętajmy, nie ma właściwej eksploatacji silnika bez regularnej wymiany filtrów powietrza. I nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej. A w przypadku maszyn rolniczych, dobrze jest dodatkowo pamiętać, że startując z używaniem przykładowego traktora wczesną wiosną, prawdopodobnie będziemy go używać aż do późnej jesieni. Należy więc objąć należytą opieką swoje narzędzie pracy – o ile chcemy wycisnąć z niego maksimum, jednocześnie zarabiając tyle, ile rzeczywiście ta praca jest warta. Bez niepotrzebnych wydatków, których łatwo byłoby nam uniknąć.

Warto też pamiętać, że wszystko to, o czym tutaj piszemy ma zastosowanie w przypadku pozostałych filtrów. Z punktu widzenia samochodów ciężarowych niezwykle istotne są na przykład filtry hydrauliczne. Bez nich ciężko o poprawne funkcjonowanie wszystkich układów, których podstawą działania jest hydraulika. A zepsucie układu kierowniczego w samochodzie jest drogą do szeregu wydatków, które zazwyczaj zaczynają się wtedy piętrzyć, raz za razem ograniczając nasze możliwości finansowe. Wszystko to jest o tyle zabawne, że najczęściej tego typu problemy biorą się z oszczędności. Użytkownik rezygnuje z wymiany filtrów, gdyż woli zachować te pieniądze w kieszeni, w rezultacie zaś, płaci dwa lub trzy razy więcej! Jakże sprawdza się tutaj popularne polskie przysłowie mówiące, że chytry dwa razy traci. Użytkowniku, nie oszczędzaj więc, gdyż robisz to tylko pozornie. Wymień filtry na wiosną i ciesz się pojazdem bez niepotrzebnych usterek.