Zadbaj o zdrowie – sprawdzaj i wymieniaj filtry kabinowe

Filtry kabinowe, zwane też przeciwpyłowymi oczyszczają wlatujące powietrze do wnętrza samochodu z szkodliwych substancji, takich jak: bakterie, sadza, pyłki, zarodniki grzybów, spaliny oraz gazy przemysłowe. Ten rodzaj filtrów wymaga regularnej kontroli i ewentualnej wymiany. Niestety wielu kierowców lekceważy i zaniedbuje ten aspekt, co powoduje, że cała gama wyżej wymienionych zanieczyszczeń dostanie się do płuc pasażerów. Przekłada się to nie tylko na zdrowie – w postaci łzawiących oczu, zapalenia spojówek, częstego kichania, kaszlu bądź kataru, ale i na bezpieczeństwo – kierujący szybciej się męczy i wolniej reaguje na zagrożenia na drodze.

W dzisiejszych samochodach, często wyposażonych dodatkowo w klimatyzację, filtry kabinowe stanowią standardowe rozwiązanie. W trosce o zdrowie i komfort podróżujących najlepsi producenci wkładów przygotowują wiele udogodnień. Przy projektowaniu filtrów przeciwpyłowych główny nacisk kładziony jest na jakość, trwałość oraz własności włóknin, których zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń. Producenci posiadają w ofercie dwa podstawowe rodzaje filtrów kabinowych:

• filtry standardowe – oparte w swojej budowie na papierowych wkładach (bibułach filtracyjnych)

• filtry z aktywną warstwą węgla – pochłaniające zanieczyszczenia gazowe, takie jak: spaliny, smog czy nieprzyjemne zapachy.

Podczas dokonywania zakupu tego typu filtrów należy wybierać sprawdzonych producentów, którzy posiadają wdrożone systemy jakości. Gwarantuje to, iż wyroby przeszły wymagane badania i spełniają najwyższe parametry jakościowe. Dodatkowo należy kierować się także przeznaczeniem filtra.

Filtry standardowe, tzw. przeciwpyłowe zatrzymują jedynie większe cząstki pyłu, ich budowa składa się z włókniny poliestrowo-polipropylenowej, zapewniającej wysoką przepustowość i zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Tym samym do kabiny samochodu nie przedostają się takie cząstki jak: kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów, dym, cząstki spalin, sadza czy drobiny gumy pochodzącej ze ścieranych opon.

Jeśli kierowca zmaga się z alergią, astmą zaleca się stosowanie filtra kabinowego z węglem aktywnym. Ten rodzaj filtrów nie tylko zatrzymuje pyły ale pochłaniają one szkodliwe gazy, jak również wszelkie przykre zapachy. Dodatkowo eliminują przyczyny szybkiego zmęczenia, dyskomfortu oraz psychicznej dekoncentracji. Filtry z węglem aktywnym są szczególnie polecane kierowcom poruszającym się w miejskich aglomeracjach, gdzie spędza się dużo czasu stojąc w korkach. Używane w warunkach dużego zapylenia wymagają częstszej wymiany niż te standardowe. Wato nadmienić, że tego typu filtry nie zawierają substancji niebezpiecznych bądź szkodliwych dla zdrowia.

Oznaką zużytego filtra kabinowego jest coraz mniejsza wydajność nawiewu – wpadającego powietrza do kabiny pojazdu, parujące szyby, zapach stęchlizny.

Warto pamiętać, że zapchany filtr kabinowy to zwiększone zapylenie powietrza – nawet sześciokrotnie większe w środku samochodu niż na zewnątrz. Wdychanie takiego powietrza, nawet dla osób całkowicie zdrowych może wywołać nieodwracalne skutki dla zdrowia. Wymianę filtrów kabinowych powinno się przeprowadzać szczególnie jesienią z uwagi na dużą wilgotność wewnątrz pojazdu, oraz na wiosnę ze względu na duże zapylenie powietrza.