Zamiennik też musi być dobry

Wybór odpowiedniej jakości filtrów samochodowych jest bardzo ważnym czynnikiem w eksploatacji pojazdu. Zbyt niskie, nieodpowiednie parametry filtracyjne mogą być przyczyną wielu usterek i nieprawidłowej pracy silnika, układu zasilania i klimatyzacji.

Większość kierowców wychodzi z założenia, że wysoka jakość filtrów jest gwarantowana przez produkt oryginalny. Ich dostępność oraz cena sprawiają, że mechanicy często stosują zamienniki. W tym przypadku należy zachować ostrożność, często niska i kusząca cena może oznaczać niskiej jakości filtry, które nie zapewniają skutecznej ochrony. Zagłębienie się w budowę filtra, a nie wygląd zewnętrzny pozwala zauważyć znaczące różnice.

PZL Sędziszów S.A. posiada w swojej ofercie zamienniki filtrów oleju, paliwa, powietrza i kabiny do najpopularniejszych marek i modeli pojazdów. Wszystkie nasze wyroby spełniają wymagania stawiane częściom oryginalnym lub są porównywalnej jakości.

Na dobre właściwości filtracyjne naszych produktów składa się wiele czynników. Istotnym jest skuteczność filtracji, która określa ilość masy zatrzymanych zanieczyszczeń dostarczonych do filtra. Chłonność (pojemność) określa ilość zanieczyszczeń, które filtr może przyjąć przed koniecznością jego wyczyszczenia lub wymiany. Kolejnym ważnym parametrem jest przepuszczalność, czyli ilość pyłu która nie została zatrzymana przez filtr. Pośród innych należy wymienić staranność zaprojektowania i wykonania produktu, np. odpowiednio wykonana przegroda filtracyjna, w filtrach oleju – ciśnienie otwarcia zaworu oraz charakterystyka hydrauliczna nowego wyrobu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru filtra?

Filtr powietrza:

  • ukształtowanie uszczelki: nieprecyzyjny kształt obniża parametry techniczne i powoduje nieszczelność
  • papier filtracyjny i plisy: rozwarstwienie plis umożliwia przedostanie się zanieczyszczeń  między warstwami, powinny być rozłożone równomiernie
  • filtry powietrza PZL Sędziszów podczas testów w laboratorium badawczo-pomiarowym osiągnęły skuteczność filtracji na poziomie 99,98%.

Filtr paliwa i oleju:

  • gwint: źle wykonany uniemożliwi montaż
  • uszczelka: powinna zapewniać stuprocentową szczelność, wyciek paliwa grozi pożarem, wyciek oleju- zatarciem silnika

Filtr kabinowy:

  • klejenie plis do listwy bocznej, nie może być punktowe, ale ciągłe by zapewniać szczelność
  • kształt pierwszej i ostatniej plisy: muszą być wygięte na zewnątrz

Testy wykazały identyczne parametry naszych filtrów jak produkty konkurencji. Jakość i niezawodność filtrów PZL Sędziszów została potwierdzona wieloma badaniami na stanowiskach badawczych, a materiały używane do produkcji filtrów są testowane i sprawdzane w laboratorium kontroli jakości.